Wprowadzenie ISO w przedsiębiorstwie

metro-1712786_640

W czasach, kiedy na rynku każdego dnia pojawiają się nowe przedsiębiorstwa znacznie trudniejsze stało się uzyskanie ciekawego, dającego znaczące profity zlecenia. Przyczynia się do tego zarówno niższa cena oferowana przez nowo wchodzące na rynek przedsiębiorstwa jak również wysoka jakość oferowana przez liderów w danej branży. Co zatem możemy zrobić, aby nasza firma, która nie zajmuje czołowej pozycji na rynku, a ponad to nie oferuje tak niskich cen jak start-upy, mogła konkurować o ciekawe zlecenia?

Jednym z rozwiązań, które może podnieść prestiż Twojej działalności jest wdrożenie Międzynarodowych Systemów, zgodnych z normami ISO. W wielu branżach posiadanie konkretnego systemu zarządzania stanowi obecnie normę, a nawet obowiązek. Jeśli jednak, w dziedzinie, w której Ty prowadzisz działalność systemu ISO nie są wymagane, tym większe wrażenie na potencjalnym partnerze biznesowym zrobi fakt, że Ty owy system posiadasz.

Dla przedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczyna swą przygodę z systemami zarządzania najlepszym rozwiązaniem będzie wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością zgodnego z normą ISO 9001:2015. Jest to najbardziej uniwersalna norma, która z powodzeniem może być stosowana przez wszystkie przedsiębiorstwa. Pomaga ona przedsiębiorcy zrozumieć, a w efekcie finalnym spełnić wymagania klienta, określając jego potrzeby względem poszczególnych wyrobów.

Aby wprowadzić tą, bądź jakąkolwiek inną normę ISO, warto zwrócić się z prośbą o pomoc do firmy, specjalizującej się we wdrożeniach. Konsultanci, pracujący w tego rodzaju przedsiębiorstwach posiadają bogate doświadczenie w zakresie wdrażania, dzięki czemu przeprowadzą Cię za rękę przez cały, często skomplikowany proces wdrażania.

Proces ten poprzedzać będzie dokładny audyt, na podstawie którego specjalista rozpozna słabe i mocne strony firmy, a następnie przygotuje odpowiedni plan działania, dopasowany idealnie do Twoich potrzeb. Na podstawie przeprowadzonego audytu konsultant zobaczy rzeczywiste obszary, nad którymi należy popracować i zgodnie z jego wynikiem rozpoczniecie pracę nad wdrożeniem systemu.

Proces wdrożenia w zależności od obszarów wymagających poprawy może trwać od kilku miesięcy do roku. W tym czasie będziesz się systematycznie spotykać z konsultantem, który dodatkowo przeszkoli Twoich pracowników w zakresie zmian jakie zajdą w firmie, a dodatkowo, przygotuje wybranego przez Ciebie pracownika do roli Pełnomocnika do spraw Systemów Zarządzania.

Jednak aby rzeczywiście móc pochwalić się posiadanym Systemem Zarządzania, oprócz wdrożenia, musisz pomyślnie przejść certyfikację, którą przeprowadzić powinna akredytowana jednostka certyfikacyjna.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>