Czy warto inwestować w startupy?

Podstawą funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej są przedsiębiorstwa prywatne. W krajach Europy zachodniej małe i średnie przedsiębiorstwa prywatne stanowią podstawę gospodarki. A w Polsce? Wprawdzie sektor prywatny ma procentowo największy udział, ale założenie własnej firmy wiąże się z trudnościami. Rozwiązaniem są startupy.
Startupy mają na celu pomóc w założeniu i rozwoju własnej firmy. Wspieraniem młodej przedsiębiorczości zajmują się liczne inkubatory przedsiębiorczości, organizacje, niekiedy urzędy pracy oraz inne instytucje. Początkujący przedsiębiorca może liczyć na wsparcie zarówno finansowe, jak również merytoryczne. Oprócz zastrzyku gotówki młody przedsiębiorca nauczy się sporządzać biznesplan, dowie się jak ma pozyskiwać fundusze oraz uzyska wiele innych cennych informacji. Niektóre instytucje wspierające startupy oferują również lokale. Dzięki startupom mogą powstawać bardzo ciekawe, innowacyjne przedsiębiorstwa. Ciekawe projekty mają szanse na realizację.
Wielką zaletą startupów jest to, że ludzie mający ciekawe pomysły, tworzący zgrany zespół mogą otworzyć własną działalność gospodarczą. Ale nie ma róży bez kolców. Istotnym czynnikiem są tutaj prawa rynku. Czy nasz produkt lub usługa się sprzeda, a firma odniesie sukces? Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to satysfakcja, ale również ryzyko. Startup to coś co ma nam pomóc w rozpoczęciu. Ale nikt nie jest w stanie zagwarantować sukcesu.
Niezależnie od tego jaką firmę chcielibyśmy otwierać ważne jest rozpoznanie rynku. Dobry pomysł w połączeniu ze znajomością potrzeb i możliwości rynku lokalnego to początek. Chociaż w biznesie trzeba czasem zaryzykować. Biznes to jak najbardziej miejsce dla śmiałych, odważnych posunięć. Można więc spróbować założyć własną działalność mając ciekawy pomysł i odnieść sukces.
Pewnym argumentem przemawiającym za startupami jest to, że zaczyna powstawać środowisko ludzi, którzy skorzystali z tej szansy. Przedsiębiorcy zaczynający od startupów stają się coraz bardziej słyszalni. Warto więc pomyśleć o dołączeniu do tej grupy. Może się w Polsce wytworzyć silna wspólnota ludzi, którzy zaczynali od skromnych warunków i skutecznie walczą o swoją pozycje.
Czy warto inwestować w startupy? Generalnie tak. To prawda, że nie każde przedsiębiorstwo utrzyma się na rynku. Ale podejmowanie inicjatyw mających na celu umożliwianie ludziom zakładania własnych przedsiębiorstw to dobra droga. To one są podstawą gospodarki wolnorynkowej i przyczyniają się do wzrostu gospodarczego oraz zatrudnienia. To wreszcie one są szansą na pojawianie się nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań, które sprawią, że nasze życie stanie się prostsze i lepsze.

Share This: