Czym zajmuje się specjalista HR?

Aby przedsiębiorstwo funkcjonowało jak szwajcarski zegarek musi posiadać odpowiedni zespół. Księgowi, informatycy, karda menedżerska i szeregowi pracownicy. Od ich właściwego doboru zależy funkcjonowanie firmy. Za ten dobór odpowiada specjalista HR.
Te dwie literki HR oznaczają Human Resources, czyli zasoby ludzkie. Specjalista HR to ktoś odpowiedzialny za dobór właściwych ludzi na właściwe stanowiska. Raz na jakiś czas przedsiębiorstwo poszukuje nowych pracowników do różnych działów. Niekiedy są to zwykli pracownicy produkcyjni, ale w innych działach też są potrzebni ludzie. Czasem potrzeba specjalistów z branży IT, księgowych, PR lub sprawnych menedżerów. Specjalista HR jest odpowiedzialny za proces rekrutacji. Jego zadanie to poprzez proces rekrutacyjny oraz posiadaną wiedzę właściwie ocenić potencjał kandydata. Poznać jego umiejętności miękkie i twarde, strony mocne i słabe.
Rozpoznanie umiejętności i właściwy dobór pracowników to również klucz do rozwoju przedsiębiorstwa. W końcu to ludzie są tym podstawowym ogniwem odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji oraz wykonywanie powierzonych zadań. Od decyzji specjalisty HR wiele zależy.
Kolejny ważny aspekt to motywowanie pracownika do efektywnej pracy. Niestety, z biegiem czasu entuzjazm może się wypalić. Nawet najlepszy pracownik może zacząć traktować swoją pracę jako szarą codzienność. Popada on w rutynę, a praca przestaje być dla niego czymś rozwojowym. A więc należy dobrać takie strategie i metody, aby pracownika zmotywować do działania i podnoszenia kwalifikacji. Kolejny ważny aspekt to szkolenia. Mają one na celu podnoszenie kwalifikacji pracowników określonych działów, jak również umożliwienie im przechodzenia z jednego działu do drugiego. Awans zawodowy to docenienie kwalifikacji oraz element motywowania pracowników.
Jak zostać specjalistą HR? Wiele uczelni oferuje takie kierunki studiów na wszystkich poziomach. Możemy więc skończyć studia licencjackie, magisterskie lub podyplomowe, które przygotują nas do wykonywania tejże funkcji. Czasem firmy żądają doświadczania zawodowego. Pewnym sposobem na jego zdobycie są praktyki i staże. Tutaj w komfortowej sytuacji są ludzie z dużych miast. Znalezienie dobrej firmy, w której zdobędą rzetelną wiedzę podpartą praktyką jest rzeczą dosyć łatwą. Ale pozostali również mogą odnieść sukces w tej dziedzinie.
Specjalista HR to ważna postać. Odpowiedzialny jest on za zwerbowanie odpowiedniej osoby na właściwe stanowisko, jak również rozwój pracowników już zatrudnionych. Musi on posiadać ogromną wiedzę, miecz oczy dookoła głody, śledzić zmiany na rynku itp. Właściwy dobór kadr ma wpływ na funkcjonowanie firmy.

Share This: