Angela Merkel – krótka biografia

Angela Merkel – niewątpliwie jedna z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych kobiet na świecie. Trochę o niej dzisiaj na IPHPI. Zapraszamy.

Biografia

Angela Dorothea Merkel, z domu Kasner urodziła się w Niemczech, a dokładniej mówiąc w Hamburgu 17 lipca 1954 roku. Od 2000 roku obejmuje pozycję przewodniczącej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, zaś od 22 listopada 2005 roku sprawując funkcję kanclerz Niemiec. W 2011 roku została uznana za najbardziej wpływową kobietę świata, przez czasopismo Forbes. Z kolei według magazynu Time zyskała miano Człowieka Roku 2015. Z powodzeniem można mówić, iż posiada korzenie polskie. Jej dziadek bowiem od strony ojca pochodził z Poznania. Ludwig Kazmierczak był nieślubnym dzieckiem Anny Kazmierczak oraz Ludwiga Wojciechowskiego. Ojciec Angeli Merkel – Host Kasner, urodzony w Berlinie 6 sierpnia 1926 roku, a zmarły 2 września 2011 roku, piastował funkcję pastora kościoła luterańskiego. Z kolei urodzona 8 lipca 1928 roku w Gdańsku matka Merkel, Herlind z domu Jentzsch, była nauczycielką języka łacińskiego oraz angielskiego. Do 1936 roku dziadkowie i matka Merkel mieszkali w Elblągu, a następnie przeprowadzili się do Hamburga. Sama zaś Angela Merkel mieszkała w Templinie, dorastając w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Merkel po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęła studia fizyczne, w Lipsku dokąd się przeprowadziła. Następnie podjęła pracę w Centralnym Instytucie Chemii Fizycznej Akademii Nauk NRD, uzyskując doktorat z chemii fizycznej, w 1926 roku. W młodości należała do komunistycznej organizacji Wolna Młodzież Niemiecka.

Angela w polityce

Po upadku muru berlińskiego zaangażowała się w ruch demokratyczny, później dołączyła do partii „Demokratischer Aufbruch”. W późniejszym czasie pracowała, jako zastępca rzecznika rządu Lothara de Maiziere’a. W 1990 roku została deputowana do Bundestagu oraz, jako minister do spraw kobiet i młodzieży w rządzie Helmuta Kohla. Cztery lata później objęła stanowisko ministra środowiska, ochrony zasobów naturalnych, a także bezpieczeństwa jądrowego. Od dłuższego czasu przylgnęło do niej określenie Żelaznej Damy i właściwie nieustannie porównywana jest do Margaret Thatcher, byłej premier Wielkiej Brytanii. W 1977 roku poślubiła Ulricha Merkela, studenta fizyki, ale jej małżeństwo rozpadło się w 1982 roku. Aktualnie jej mężem jest Joachim Sauer, profesor chemii kwantowej, który jednak w przeciwieństwie do swej żony praktycznie nie angażuje się w politykę i życie publiczne.

Share This: